Patron Szkoły Podstawowej w Święciechowie
Od 1970 roku Szkoła Podstawowa w Święciechowie nosi imię Marii Skłodowskiej-Curie. Wybór na wielką uczoną padł z inicjatywy ówczesnego kierownika szkoły, pana Józefa Borowiaka, który był zagorzałym miłośnikiem nauk ścisłych.
W holu, przy głównym wejściu do szkoły znajduje się tablica poświęcona noblistce, ufundowana w 1970 roku przez Komitet Rodzicielski.Każdego roku, dla uczczenia naszej Patronki, w dniu jej urodzin, czyli 7 listopada, odbywa się w naszej szkole uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów. 7 listopada to także Święto Patronki Szkoły.
Maria Salomea Skłodowska-Curie urodziła się 7 listopada 1867r. W Warszawie. W 1891 Maria Skłodowska wyjechała
z Królestwa Polskiego do Paryża, by podjąć studia na Sorbonie (w XIX wieku kobiety nie mogły studiować na ziemiach polskich). Następnie rozwinęła tam swoją karierę naukową. Była prekursorką nowej gałęzi chemii – radiochemii. Do jej dokonań należą: rozwinięcie teorii promieniotwórczości, technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych oraz odkrycie dwóch nowych pierwiastków - radu i polonu. Z jej inicjatywy prowadzono także badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości. Nagrodą Nobla została wyróżniona po raz pierwszy w 1903 – z fizyki, wraz z mężem Pierre’em Curie i Henrim Becquerelem, za badania nad odkrytym przez Becquerela zjawiskiem promieniotwórczości. Po raz drugi została nagrodzona w 1911 – z chemii za odkrycie polonu i radu, wydzielenie czystego radu i badanie właściwości chemicznych pierwiastków promieniotwórczych. Należy do grona jedynie czterech osób, który otrzymały Nagrodę Nobla więcej niż raz. Wśród nich jest jedną z dwóch, które otrzymały nagrody w różnych dyscyplinach. W tej czwórce jest też jedyną kobietą oraz jedynym uczonym uhonorowanym w dwóch różnych naukach przyrodniczych. Mimo polskiej narodowości i sentymentów do kraju, nigdy nie otrzymała polskiego obywatelstwa – do Francji wyjechała z paszportem Imperium Rosyjskiego. Maria Skłodowska-Curie zmarła 4 lipca 1934r. Była pierwszą kobietą, która spoczęła w paryskim Panteonie w dowód uznania zasług naukowych.