Historia Szkoły Podstawowej w Święciechowie
Pierwsza udokumentowana wzmianka o szkole w Święciechowie pochodzi z XVII wieku. W księdze parafialnej możemy odnaleźć informacje dotyczące funkcjonowania placówki: „Szkoła w Święciechowie jest murowana, stoi obok kościoła, utrzymywanie tak budynku jako też rektora należy do magistratu, który mu płaci z kasy miejskiej 60 zł rocznie. Jednakże pleban może go według upodobania swego oddalić od szkoły i nikt nie może być rektorem tylko osoba podobająca się proboszczowi. Nauki tyle potrzeba, ile do uczenia dzieci potrzeba[.….]”.
W 1642 roku do Święciechowy przybyli bracia jezuici, którzy utworzyli tu i prowadzili w latach 1644-1653 sześć klas gimnazjum.
Przez wiele lat działalność placówki nie była dokumentowana. Dopiero gdy w 1844 roku oddano do użytku nowy budynek szkoły, zaczęto prowadzić kronikę. Wykładowcami wówczas byli nauczyciele niemieccy. Nauczanie w języku ojczystym wróciło do szkoły w Święciechowie po wielu latach, bo w roku 1920.
W czasie okupacji placówka była zamknięta. W 1967 roku budynek został powiększony; powstało dodatkowo siedem sal lekcyjnych i stołówka. W 1970 roku szkole nadano imię Marii Skłodowskiej-Curie. Zbiorcza Szkoła Gminna im. Marii Skłodowskiej-Curie powstała 1 września 1973 roku jako jedna z trzech pierwszych w byłym powiecie leszczyńskim. Składała się ze szkoły ośmioklasowej oraz punktu filialnego z klasami od 1 do 3. Szkoła dysponowała pracowniami: j. polskiego, j. rosyjskiego, historii, biologii, geografii, fizyki, zajęć praktyczno–technicznych. Wszystkie były wyposażone w sprzęt audiowizualny i pomoce naukowe. W placówce działała stołówka, która w okresie jesienno - zimowym prowadziła dożywianie dla wszystkich uczniów.
W dniu 7 maja 1977 roku w ramach obchodów 700-lecia Święciechowy szkoła otrzymała od społeczeństwa i Komitetu Rodzicielskiego sztandar, który do dziś towarzyszy młodzieży na uroczystych apelach.
W 1994 roku nastąpił kolejny etap rozbudowy placówki. Wykonano łącznik, dzięki czemu powstała mała sala sportowa, świetlica, biblioteka, gabinet higienistki, szatnia i pracownie przedmiotowe. Ponadto wybudowano sanitariaty zarówno na parterze, jak i na piętrze. W ostatnich latach szkoła w Święciechowie zmieniła swój wygląd zewnętrzny, gdyż została wykonana kolorowa elewacja. Również wnętrze placówki każdego roku zyskuje na swej atrakcyjności z uwagi na prowadzone na bieżąco prace renowacyjne.